top of page

«Формування комунікативної компетентності учнів на уроках англійської мови шляхом використання інноваційних технологій»

Пізнати і навчити дитину - у цій складній справі немає готових рецептів. Але я вважаю, що насамперед треба зрозуміти дитину як особистість, розгледіти її індивідуальні особливості. Саме такий підхід в поєднанні з любов’ю до дітей та доброзичливістю  дає позитивні результати.

У наш час існує чимало методів і технологій викладання англійської мови – як традиційних, так і новітніх. Основною метою навчання іноземної мови є формування в учнів комунікативної компетентності, яка передбачає вміння використовувати мову як засіб спілкування у різнних сферах життя. На уроках англійської мови  краще використовувати методи та прийоми, що стимулюють учнів до творчої, продуктивної праці, викликають прагнення до активних дій, спілкування і висловлювання власних думок англійською мовою. Саме тому серед передових методів у сучасному навчальному процесі виділяються інтерактивні та інформаційно-комунікаційні методи, які спрямовані на розвиток не лише творчого потенціалу, але й на вміння мислити та швидко реагувати, покращувати комунікативні навички.

Проблема  над якою я працюю: «Формування комунікативної компетентності учнів на уроках англійської мови шляхом використання інтерактивних та ІКТ технологій».

Актуальність проблеми полягає в тому, що основною метою впровадження інтерактивних методів навчання в навчально-виховний процес є створення самодостатньої моделі випускника як життєспроможної особистості, здатної до творчої самореалізації. Саме таких учнів я виховую на своїх уроках.

Об’єктом дослідження данної проблемної теми є  використання інтерактивних  технологій на уроках англійської мови.

Предметом дослідження – формування комунікативної компетентності учнів шляхом використання інтерактивних  технологій.

Гіпотеза дослідження - використання інтерактивних  технологій на уроках англійської мови призводить до формування комунікативної компетентності учнів.

Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної, позитивної взаємодії всіх учнів. Відбувається колективне, групове, індивідуальне навчання, навчання у співпраці, коли вчитель і учні - рівноправні суб'єкти навчання. В результаті організації діяльності за таких умов у класі створюється атмосфера взаємодії, співробітництва, що дає мені змогу стати справжнім лідером дитячого коллективу, використовувати дидактичні і рольові   ігри,   моделювати   життєві   ситуації.

У порівнянні з традиційними методами, перевагами інтерактивного навчання є: участь у роботі всіх учнів класу; формування вміння працювати у команді; вироблення доброзичливого ставлення до опонента; можливість висловлювати власну думку; створення «ситуації успіху»; можливість засвоєння великої кількості матеріалу за короткий проміжок часу; формування навичок толерантного спілкування; уміння аргументувати свою думку, знаходити альтернативне рішення проблеми.

Важливий внесок у розробку та впровадження інтерактивних методів зробили вчені – Арнольд Р., Шелтен A., Швейтцер И., Стус Ф., Вейдиг І. У працях Гітельман Л.Д. та Магури М.І., О.Пометун, Л.Пироженко, Г.Сиротенко та ін.

Інтерактивність у навчанні пояснюю як здатність до взаємодії у режимі бесіди, діалогу, дії. А тому, інтерактивним можна назвати метод, в якому той, хто навчається, є учасником. На моїх уроках учні не виступають лише слухачами, спостерігачами, а беруть активну участь у тому, що відбувається на уроці. Моя функція, як вчителя, полягає у стимулюванні учнів до самостійної діяльності, пошуку шляхів досягнення визначених цілей. Використання інтерактивних методів навчання спонукає не лише моїх  учнів, а й мене до постійної творчості, сприяють  розвитку педагогічних здібностей, орієнтують на пошук унікальних якостей учнів, особливостей їх мислення. Творчі завдання використовую у індивідуальних та колективних формах роботи на уроці, під час проведення рольових тематичних ігор, проектної роботи, у процесі вирішення навчальних мовленнєвих ситуацій.

Під час вивчення англійської мови, на мій погляд, найефективнішими є такі технології навчання, як «велике коло», «акваріум», «карусель», «мікрофон», робота в парах або трійках, змінювані трійки, незакінчені речення, «мозковий штурм», аналіз проблеми, «мозаїка», коло ідей, рольова гра, дискусія, ток-шоу тощо. Ці технології я постійно використовую на уроках засвоєння нових знань, а також на уроках застосування знань, умінь і навичок. Іноді деякі елементи інтерактивних технологій я використовую після викладу нового матеріалу, або замість опитування.

Форма інтерактивної діяльності «Мозковий штурм» є чи не найбільш цікавою, захоплюючою і, головне, невимушеною. Такий вид роботи спонукає учнів проявити уяву та творчість, дає можливість їм вільно висловлювати свої думки. Наприклад, у сьомому класі під час вивчення теми «Sports» організувую роботу у такий спосіб. Клас поділяю на дві групи. Одна група записує переваги спорту, а інша недоліки спорту .

Інтерактивна технологія «Карусель» - ефективний метод  одночасного включення всіх учасників в активну роботу з різними партнерами зі спілкування або обговорення дискусійних питань. Зокрема, у четвертому класі для перевірки обсягу вивченого матеріалу за темою «Ступені порівняння прикметників» я використала саме цю технологію. У внутрішньому колі учні отримали надписи з вищим ступенем порівняння прикметників: taller, happier, funnier, shorter, bigger, younger, older. У зовнішньому колі учні отримали надписи – Аre you..? Учні зовнішнього кола ставили запитання: - Are you tall? Учні внутрішнього кола відповідали: - I am taller (shorter, bigger...). Після отримання відповіді учні зовнішнього кола за моїм сигналом пересувались, опиняючись перед новим партнером. Мета гри – пройти все коло, виконуючи поставлене завдання.  Така інтерактивна технологія допомагає добре вивчити й закріпити граматичний матеріал, адже дітям цікаво отримувати знання невимушено та дає свою результативність.

Гра «Створення класного оповідання». Кладу в сумку набір різних предметів, які використовуються щодня у класі – наприклад, гумки, папір тощо. Передаю сумку по колу, запропонувавши учням по черзі витягувати з неї один предмет. Учні мають вигадувати історії про предмет, який вони витягли. Таким чином, створюється групова історія про класні предмети – кожен учень додає одне-два речення про свій предмет. 

У третьому класі під час вивчення теми «My Family» учні готували проектну роботу таким чином: малювали родовідне дерево, на якому розміщували в правильній послідовності своїх рідних. Для цього вони використовували маленькі фотографії членів родини, які підписували. а на уроці захищали свої роботи, зачитуючи опис своєї родини перед класом.

Знання граматики в наш час письмових іспитів не менш важливе, ніж навички монологічного та діалогічного мовлення.Вивчення граматики буде відбуватися жвавіше і цікавіше з використанням інтерактивного методу. Наприклад, введення структури – used to – починаю з того, що пропоную відгадати(guess) його значення, переклавши речення e.g. She used to play the piano in her childhood. We used to live in Lvov some years ago.

Учні, що першими опанували новий матеріал, сідають біля тих, що потребують допомоги. Ефективність перевіряємо 5-хвилинним тестом. Умовні речення відпрацьовуємо наступною вправою: треба логічно продовжити думку попереднього учня.

Наприклад:1 учень – If the weather is fine, we shall go to the river. 2 учень – Іf we go to the river we shall swim. 3 учень – I f we swim we shall have a lot of fun.

На мою думку, використання на уроці інтерактивних технологій, сприяє: ефективному повторенню вивченої лексики, поповненню словникового запасу; глибокому засвоєнню навичок правильної артикуляції; розвиткові уваги, пам'яті, мислення; формуванню вмінь працювати в парах, групах тощо.

Користуючись сучасними ІКТ технологіями на уроках прагну показати своїм учням практичне застосування знань, які вони отримують. Використання комп'ютера на уроках дає можливість: підвищити наочність у пред'явлення нового матеріалу; активізувати навчальний процес; індивідуалізувати навчання; підвищити інтерес учнів до навчання. Завдяки наочності та інтерактивності, клас втягується в активну роботу, загострюється сприйняття, підвищується концентрація уваги, поліпшується розуміння і запам'ятовування матеріалу. Іноді, я заздалегідь готую тематичні тексти та завдання, використовую англомовні відео- та аудіоматеріали, що дозволяють активізувати знання учнів та перетворюють рутинні завдання в інтерактивну, барвисту і творчу колективну роботу .

Особливої уваги заслуговують комп’ютерні презентації. Комп’ютерні презентації просто незамінні при пред’явленні країнознавчого матеріалу. За допомогою презентації можна наочно, цікаво і доступно представити країну мови, її географію, історію, повсякденне життя народу. Для кожної дитини презентація – це можливість висловити і показати себе, свої інтереси, набуті навички. Презентаційні проекти підводять учнів до створення власних проектів з даної теми.

Метод проектів дозволяє значно розширити можливості вчителя при проведенні уроків, підвищити інтерес учнів до матеріалу і його наочність, саме тому я його також використовую в своїй роботі. Метод проектів формує в учнів комунікативні навики, культуру спілкування, уміння коротко і доступно формулювати думки. Робота над проектом – процес творчий, тому учень самостійно займається пошуком вирішення проблеми, а для цього потрібне не лише знання мови, але і володіння великим обсягом наочних знань, творчими, комунікативними і інтелектуальними уміннями.

Крім цього, на уроках та в якості домашніх завдань я часто застосовую переклад фільмів і популярних серіалів, адже це дозволяє швидко навчитися розуміти англійську мову на слух, отримати відео пояснення складних виразів, фразові дієслова та персональний словник разом із професійним перекладом за допомогою подвійних субтитрів.  Можна перекладати з учнями фільми та серіали на будь-який смак.  Повторення фраз в контексті фільму дозволяє легше запам'ятовувати базові фрази і мовні шаблони, що робить дану інтерактивну технологію гарним помічником в роботі будь-якого вчителя англійської мови.

Котрий рік навчаю дітей та щоразу навчаюся від них сама. Тому успіх своєї педагогічної праці вбачаю у постійному спілкуванні з дітьми, у взаємній любові вчителя і учня, у вмінні "запалити" дітей до роботи.

На мою думку, вивчення англійської мови не повинно бути звичайним та буденним. Головне – викликати у учнів зацікавленість з першого уроку і намагатися підтримувати її протягом всього курсу навчання, перетворюючи звичайні уроки в рольові ігри, подорожі, маленькі шоу чи бесіди.

Інтерактивний метод в поєднанні з можливостями ІКТ дає чудовий результат. Саме така модель дає можливість врахувати можливості дитини, зацікавити її до осмисленого вивчення навчального матеріалу, залучити її до активності на будь-якому етапі уроку. Отже, кожний учасник навчального процесу займає активну позицію.

В моєму творчому доробку – уроки з використанням інтерактивних технологій, уроки-рольові ігри, уроки-тренінги, уроки-подорожі, уроки-прес-конференції. Саме тому мені імпонує висловлювання відомого педагога Януша Корчака, яке надзвичайно пасує до нашого сьогодення: «Вчитель - це той, хто не затискує, а визволяє; не пригнічує, а підносить; не бгає, а формує; не диктує, а вчить; не вимагає, а запитує; той - хто переживає з дитиною багато натхненних хвилин.»

bottom of page